možete mi reći što je to entalpija otapanja?

Ime i prezime: marija humski humski@net.hr

Pretpostavit ću da ti je poznato da svaka reakcija 'nosi sa sobom' i nekakvu energetsku promjenu. Drugim riječima, 'sadržaj' energije reaktanata nije jednak onom produkata, a ta razlika u se onda pokaže kao energija koja se tijekom reakcije ili vezala iz okoliša ili ju je okoliš primio. Prema tome radi se ili o egzotermnim ili endotermnim reakcijama. Za kemiju je zgodno te energetske promjene izražavati entalpijom jer ako se reakcija odvija pri stalnom tlaku (!) ona je jednaka toplini reakcije, a ima neka vrlo lijepa dodatna svojstva. (To dodatno svojsvo je da promjena entalpije ovisi samo o početnom i konačnom stanju sustava, a ne o putu kojim je došao iz jednog stanja u drugo. Entalpija je, kako se to kaže, funkcija stanja.)
Reakcije otapanje se po ničem bitnom ne razlikuju od bilo koje druge reakcije te za njih vrijede jednaki (temokemijski) zakoni kao za ostale. Potrebno je točno definirati u kojim uvjetima se reakcija odvija. Tu je potrebno malo opreza, ali kao i kod drugih raakcija.

Odgovorio: Ivan Halasz   ihalasz@chem.pmf.hr