Molim Vas da mi napišete reakciju fosforne i mliječne kiseline.

Ime i prezime: Maja Bajs maja.leone345@gmail.com

Kratko bi se moglo reći da fosforna i mliječna kiselina ne reagiraju.

Ako tvoj interes za kemiju kojim slučajem nadilazi ono što ti može ponuditi osnovna škola, dodat ću ipak da stvari nisu baš posve jednostavne. Naime, mliječna kiselina je i kiselina i alkohol, tako da sama sa sobom može dati niz različitih estera, od dimernog laktida pa sve do polimera mliječne kiseline. Kako se esterifikacija pospješuje uklanjanjem vode, a fosforna kiselina jest dehidratacijsko sredstvo, grijanjem njih dvije zajedno može se dobiti nekakva smjesa raznih laktoestera. Nadalje, može se zamisliti i da se dehidratacijom umjesto estera dobije eliminacijski produkt, akrilna kiselina. Još egzotičnije ideje uključivale bi nastajanje mješovitih estera mliječne i fosforne kiseline, ali tu ću stati s nagađanjima.