Imam pitanje u vezi jednoga zadatka, molimo odgovorite brzo! Alkoholni ocat za salatu jest 4.5 postotna otopina octa u vodi. Izrazi u mL koliko alkoholnog octa ima u 1L otopine; m(otopine) približno 1 kg

Ime i prezime: Davor Jagnjić davor.x@outlook.com

Zadatak je postavljen krajnje šlampavo. Alkoholni ocat nije 4,5 postotna otopina octa u vodi, nego 4,5 postotna otopina octene kiseline u vodi. Nadalje, pitanje koliko alkoholnog octa ima u 1 L alkoholnog octa vjerojatno nije ono što se htjelo pitati (osim ako netko nema pomalo uvrnuti smisao za humor). Prije će biti da se htjelo pitati koliko octene kiseline ima u 1 L otopine. Isto tako, kada kažemo 4,5 postotna otopina, bilo bi jako lijepo specificirati radi li se o volumnom ili o masenom udjelu. Nadalje, što je s kontrakcijom volumena? I konačno, autor zadatka vjerojatno pretpostavlja da je gustoća octene kiseline 1 kg/L (što nije baš sasvim točno, ali recimo da može proći; prava je vrijednost 1,05 kg/L).

Sada kada smo sve to pojasnili, možemo reći da je zadatak zapravo trivijalno jednostavan i da se može riješiti napamet: U jednoj litri 4,5 postotne otopine ima 45 mL sastojka.

Ako baš hoćeš postupak, on bi išao ovako:

m(oct. kis.) = w(oct. kis.) · m(otop.) = 0,045 · 1 kg = 45 g

V(oct. kis.) = m(oct. kis.) / ϱ(oct. kis.) = 45 g / 1 g mL−1 = 45 mL.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr