Prikaži hemijskom jednačinom neutralizaciju amonij-hidroksida i fosforne kiseline. Ne znam kako da tu izvucem so kada su svi nemetali?

Ime i prezime: Iner Hasanović hasanoviciner.yt@gmail.com

 


Prikaži hemijskom jednačinom neutralizaciju amonij-hidroksida i fosforne kiseline. Ne znam kako da tu izvucem so kada su svi nemetali?

Jamačno je došlo vrijeme da se izvučeš iz klišejiziranog pogleda na soli. Naime, niti će svaki metal sa svakim nemetalom dati sol (pogledaj npr. ferocen), niti je nužno za soli da sadrže metale i nemetale (pored amonijevog fosfata i inih amonijevih soli imaš i svu silu organskih tvari poput npr. denatonijevog benzoata). Uglavnom, soli čini solima samo to što su građene od ionâ, odnosno od kationâ i anionâ.
Drugo što trebaš znati jesu valencije, odnosno omjer u kojemu će reagirati neka kiselina i baza. Za to su ti opet potrebne njihove formule i razumijevanje istih. Formula fosforne kiseline je H3PO4. Iz nje možeš vidjeti da jedna molekula sadrži tri vodikova atoma, što (najvjerojatnije) znači da je ta kiselina triprotonska, odnosno da može otpustiti tri protona. Formula amonijaka glasi pak NH3, dok je hipotetski amonijev hidroksid NH4OH. Hipotetski rekoh jer tu tvar još nitko nije vidio. Ono s čime se radi u laboratorijima redovito je vodena otopina amonijaka. Razlog za ideju o tamo nekom hidroksidu je to što se s amonijakom zbiva u vodi:

NH3 + H2O ⇌ NH4+ + OH

Kako amonijak nije vrlo jaka baza, taj se proces zbiva tek u manjoj mjeri, tako da nema previše smisla cijeli sustav nazivati po nečemu čega nema baš puno. S druge strane, poznavanje tog procesa daje ti informaciju da jedna molekula amonijaka može primiti samo jedan proton. Kako je fosforna kiselina triprotonska, očito će to dvoje reagirati u omjeru 3:1:

3 NH3 + H3PO4 → (NH4)3PO4

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija