Poštovani, Možete li mi objasniti a) Ekstrakciju joda iz vodene otopine pomoću diklormetana b) Kromatografiju na stupcu pomoću olovnog (II) nitrata, kadmijevog (II) nitrata u otapalu etanola pomiješanog s klorovodičnom kiselinom. Mogu li se olovov(II) nitrat i kadmijev nitrat pomiješati s natrijevim sulfidom kako bi se lakse vidjeli i hoće li to utjecati na na rezultat pokusa? Bila bih Vam jako zahvalna kad biste mi pomogli :) Unaprijed punoo hvala :D Pozdrav

Ime i prezime: Ema Macak Macak.ema2@gmail.com

 


Teško mi je objasniti, kad nisi rekla što ti nije jasno. Ako ti pak ništa nije jasno, onda slabe hasne od objašnjavanja. Posljedično, bit ću kratak, a ti, ako ti i dalje nešto (ili ništa) nije jasno, lijepo opiši pokuse, a onda jasno reci što ti u njima nije jasno.

Ekstrakcija joda iz vode u diklormetan svodi se na to da je jod znatno bolje topljiv u diklormetanu, negoli u vodi. Općenito, nađe li se neka otopina u kontaktu s otapalom koje bolje otapa topljivu tvar iz te otopine, dok se s otapalom ne miješa, topljiva će tvar spontano prelaziti u to drugo otapalo (preciznije, doći će do ravnoteže u kojoj će topljiva tvar biti raspoređena između dvaju otapala u onom omjeru u kojem su njezine topljivosti u tim otapalima). Zanima li te pak zašto se jod bolje otapa u diklormetanu, trebaš promisliti o tomu kakova je polarnost molekula vode, joda i diklormetana te kakovim se interakcijama one vežu. Također, nije se zgorega prisjetiti nesavršenog, ali korisnog pravila da se slično otapa u sličnom.

Što se tiče kromatografije, pretpostavljam da pokus izgleda tako da se nešto porozno umoči u spomenutu otopinu, a potom taj isti predmet tretira otopinom natrijevog sulfida, uslijed čega se pojave crna pruga olovovog(II) sulfida i žuta pruga kadmijevog sulfida. Ako sam u krivu, a ti me ispravi.
Ono što je bitno za pokus, a neovisno o izvedbi, to je da će se kationi olova(II) i kadmija različito brzo kretati kroz kromatografski stupac, uslijed čega će se razdvojiti. Reakcijom tih iona sa sulfidnim anionima nastat će netopljivi sulfidi tih metala, pri čemu je jedan crne, a drugi žute boje, tako da ih je lako uočiti i razlučiti. Kako bi išla kromatografija s krutim česticama u vodi netopljivih soli, nije teško naslutiti, uzme li se u obzir to da se ona normalno provodi s otopinama.

Pozdrav,


Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija