Koji su nazivi za orbitale u Bohrovom modelu atoma tj. zašto su simboli orbitala K, L, M, N, O, P i Q?

Ime i prezime: Patricija Agatić picimir25@gmail.com

Glavne ljuske, odnosno glavne energijske razine u atomu (ne orbitale, o njima možeš čitati npr. ovdje) slovima je označio Charles Barkla. On se inače bavio rentgenskom spektroskopijom, tako da je do energijskih razina došao preko emisijskih spektara atoma raznih elemenata, u kojima je redovito zamjećivao dvije vrste zraka, različitih energija. Za njih je pretpostavio da dolaze od elektronâ s različitih energijskih razina u atomima pa je nižu od tih razina nazvao A, a višu B. Kasnije ih je, za slučaj da A nije najniža razina, preimenovao u K i L, čemu su kasnije dodani i M, N, O..., a potom su slova zamijenjena brojkama. Za taj rad Barkla je 1917. dobio Nobelovu nagradu, a njegove oznake koriste se i danas (skupa s brojkama), s tim da je ispalo da razine niže od K nema, tako da je uredno mogao ostati i na početku abecede. (Priču sam inače našao ovdje.)