Poštovani! Propustila sam nekoliko satova kemije iz privatnih razloga te nisam sudjelovala u nastavi baš kad smo učili o solima, a sutra imamo ispit tako da vas molim hitan odgovor. Znači možete li mi malo pojasniti kako nastaju soli i slaganje tj. sastavljanje formula soli? Još bi mi puno pomoglo da mi pojasnite što su hidroksidi i kako njih možemo "dobiti". Hvala unaprijed!

Ime i prezime: Diora Marjanović dioramarjanovic9@gmail.com

 


Iz privatnih razloga nisam ti mogao odgovoriti na pitanje čim si ga postavila, tako da ću sad dati par savjeta za iduće ispite.

1. Uči. Propušteni rad jedino se može nadoknaditi radom. Nema zaobilaznih puteva.

2. Djeluj na vrijeme, pogotovo ako očekuješ da ti pomogne netko drugi.

3. Ako udžbenik, nastavnik kemije i suučenici nisu od pomoći (a trebali bi biti), posluži se arhivom E-škole. Ovdje se piše već preko poldrug desetljeća i arhiva pokriva većinu pitanja koja će se postaviti. To znači da odgovore na svoja pitanja vjerojatno možeš naći upotrebom tražilice, ubacujući u nju odgovarajuće ključne riječi i pregledavajući rezultate pretraga.
Konkretno, preporučio bih pogledati ovaj, ovaj, ovaj i ovaj odgovor, dok ćeš utipkavanjem izraza "neutralizacij" u tražilicu naći gomiletinu odgovora koji se bave reakcijama kiselina i lužina.

Što se tiče "dobivanja" hidroksidâ, sve ovisi o tomu što ti znače navodnici i koje hidrokside želiš "dobiti". Ako misliš na njihovu sintezu, mogu reći da se hidroksidi alkalijskih i zemnoalkalijskih metala, osim berilija, dobivaju reakcijom tih metala ili njihovih oksida s vodom (kadšto vrelom). Hidrokside berilija, prijelaznih metala i metalâ p-bloka može se dobiti zaluživanjem vodenih otopina njihovih soli. Kako su neki od njih amfoterni (aluminij, cink, berilij...), treba paziti da se ne doda previše lužine, e kako se nastali hidroksid ne bi otopio.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija