Imam pitanje vezano za crtanje strukturnih formula u organskoj kemiji, konkretno za ovaj spoj: CH3-CH=CCl2 Mora li se/je li greška crtati nesparene elektronske parove kod klora?

Ime i prezime: Mirta Peček mirta.pec@gmail.com

Kratak odgovor: Ne moraju se crtati, ali nije pogrešno ako se nacrtaju.

Dulji odgovor: Kada crtežom prikazujemo građu i strukturu neke molekule, način na koji ćemo tu molekulu prikazati uvelike ovisi o kontekstu, odnosno o tome što točno želimo prikazati ili posebno naglasiti. Tako, primjerice, strukturu molekule etanola općenito možemo prikazati na čitav niz načina, npr. CH3–CH2–OH, H3C–CH2–OH, H–O–CH2–CH3, C2H5–OH itd. Svaki je od tih prikaza na svoj način dobar, međutim, ako se pojavljuje kao odgovor na neko specifično pitanje ili zadatak, može biti i pogrešan. Znači, ključan je kontekst.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr