Odredite gustoću mlijeka. Opišite postupak. Usporedite dobivenu gustoću s gustoćom vode. Hvala unaprijed!

Ime i prezime: Bernarda Jakus nadajakus03@gmail.com

Pomoći ću ti odgovoriti na drugo pitanje, što bi ti onda trebalo pomoći da samostalno riješiš i prvo i treće.

Gustoća je definirana kao omjer mase i volumena:

ρ = m/V

Prema tome, ako trebaš odrediti gustoću mlijeka, ono što ti je činiti je izmjeriti masu i volumen nekog uzorka mlijeka. Za to će ti trebati vaga i nekakva odmjerna posuda. Kako je mlijeko tekućina, na vagu ćeš ju morati staviti u nekakvoj posudi. Praktično je da to bude ista ona posuda pomoću koje ćeš odrediti i volumen. Kako ćeš točno vagati, ovisi o vagi koju imaš. Ako imaš digitalnu vagu, najlakše je prvo staviti na vagu praznu odmjernu posudu, tarirati vagu (gumb "TARE", koji prikazanu masu podešava na nulu) i onda uliti mlijeko u posudu. Tada će vaga prikazivati masu mlijeka, dok ćeš na odmjernoj posudi moći očitati volumen. Ako ti vaga nema mogućnost tariranja, ili nije digitalna, onda možeš prvo odvagnuti praznu odmjernu posudu, a potom tu posudu s poznatim volumenom mlijeka. Masa mlijeka očito će biti jednaka razlici mase posude s mlijekom i mase prazne posude.