Dobar dan. Kad bismo stavili u jednu epruvetu kloroform,vodu,eter,benzen i alkohol,sto bi se nalazilo na kojem mjestu u epruveti? Hvala.

Ime i prezime: Manuela Bajan manuela.bajan98@gmail.com

Rezultat pokusa jako ovisi o redoslijedu dodavanja pojedinih otapala, njihovoj količini, i o tome dodajemo li ih oprezno i pažljivo u mirnu epruvetu ili ih dodajemo brzo uz mućkanje sadržaja epruvete potresanjem.

Uz pretpostavku da tekućine dodajemo redoslijedom koji si navela i da epruveta stoji mirno, voda će formirati sloj koji će "sjesti" na kloroformski, zatim će eter formirati sloj koji će "sjesti" na vodeni sloj, pa ćemo imati tri sloja, benzen će se "utopiti" u gornjem sloju pa ćemo i dalje imati tri sloja (gornji: smjesa benzena i etera s nešto malo vode, srednji: vodeni s nešto malo etera i donji: kloroformski). E sad, kada u to još dodamo alkohol (pretpostavljam etanol (?)), zbilja je teško reći što će se točno dogoditi, jer se etanol dobro miješa sa sastojcima sva tri sloja. Ako ga dodamo malo, pretpostavljam da će se "utopiti" u gornjem sloju i da ćemo i dalje imati tri sloja, od kojih će gornji biti najvećeg volumena. Dodamo li ga puno i još k tome protresemo epruvetu, moguće je i da će se sav sadržaj epruvete homogenizirati i da ćemo imati samo jedan sloj, ili da će se formirati dva sloja, jedan u kojemu dominira voda, i drugi u kojemu dominiraju organska otapala.

Svakako si pročitaj i odgovore na dva slična pitnaja, ovo i ovo

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr