Struja jakosti 15,3 A prolazi kroz otopinu bakar 2 klorida u vremenu od 55 minuta.Napiši jednadžbe elektrolize. a) Izračunaj broj atoma bakra koji se izluči na elektrodi b) Izračunaj volumen plina koji se izluči na elektrodi pri s.u

Ime i prezime: TIJANA KUKULJAN kukuljantijana@gmail.com

Koliko mi je poznato, za opis elektrolize bakrovog(II) klorida dostatna je jedna jednadžba:

CuCl2(aq) → Cu(s) + Cl2(g)

Traže li se kojim slučajem jednadžbe procesâ koji se zbivaju na anodi i katodi, to onda tako treba i napisati.

Daljnje rješavanje tvojeg zadatka, unatoč ponešto drugačijim zahtjevima, ide vrlo slično ovom zadatku. Množenjem jakosti struje i vremena dobit ćeš količinu naboja iz koje onda možeš izračunati broj proteklih elektrona. Kako se bakar elektrolizom reducira za dva oksidacijska broja (iz Cu2+ u Cu0), očito po jednom atomu bakra idu dva elektrona, tako da će množina izlučenog bakra biti dvostruko manja od množine proteklih elektrona. Broj atomâ bakra izračunat ćeš pak množenjem množine bakra s Avogadrovom konstantom. Kako od množine doći do volumena, opisao sam u maločas spomenutom odgovoru.