treba pripremiti 2kg 4%-tne otopine bakrova[II)sulfata u vodi .Koliko ces odvagati bakrova[II]sulfata,a koliko vode da dobijes otopinu zeljezne koncentracije.

Ime i prezime: klara sirch sirch.klara@gmail.com

Nisam siguran što je to željezna koncentracija, ali zadatak ne bi trebao biti previše problematičan. Ako imaš zadanu masu otopine i maseni udio topljive tvari, masu topljive tvari dobit ćeš množenjem te dvije vrijednosti:

m(CuSO4) = w(CuSO4)∙m(otopina)

Masu vode lako ćeš onda dobiti tako da od mase otopine oduzmeš masu bakrovog(II) sulfata:

m(H2O) = m(otopina) ‒ m(CuSO4)

Ono na što eventualno treba paziti, nađeš li se s istim zadatkom u laboratoriju, to je da ćeš umjesto bakrovog(II) sulfata vjerojatno imati bakrov(II) sulfat pentahidrat odnosno modru galicu. U tom slučaju trebalo bi prije računanja mase vode iz mase bezvodnog bakrovog sulfata izračunati masu modre galice.