Pozdrav. Imam pitanje vezano za odredjivanje oksidacionog broja u redoks reakciji: ClO2 + OH = ClO2 + ClO3 + H2O. Zanima me zasto je kod ClO2 kod produkata oksidacijski broj hlora +3, kod ClO3 Cl je +5, a kod ClO2 reaktanata +4

Ime i prezime: Emina Kavazovic eminakavazovic14@gmail.com

Jednadžbi reakcije zaboravila si dopisati minuse, a nije da ih nema:

2 ClO2 + 2 OH → ClO2 + ClO3 + H2O

Kako su oksidacijski brojevi jedna od najčešćih tema ovdje, neću se upuštati u ponovno pisanje svega što se može napisati, već bih za opći uvod radije preporučio da slijediš upute iz ovog odgovora.

Što se tvojeg zadatka tiče, dovoljno ti je znati da će oksidacijski broj kisika u pravilu biti ‒II. Ako ti je k tomu poznato i da zbroj oksidacijskih brojeva svih atoma neke čestice nužno mora odgovarati njezinom naboju (za koji se nadam da si ga u izvornom zadatku imala), preostaje ti samo malo matematike. Za Cl2 trebaš naći rješenje jednadžbe:

x + 2 ∙ (‒2) = 0

za ClO2: