Molim pomoć: U posudi smo pomiješali 25 ml tekućine A i nepoznati volumen tekućine B. Volumni udio tekućine A u otopini iznosi 12 %. Koliko iznosi ukupni volumen te otopine?

Ime i prezime: Mile Komljenović mika8.kom@gmail.com

Mali problem s ovim zadatkom je u tome što ukupni volumen smjese dviju (ili više) tekućina (kapljevina) ne mora biti, i najčešće nije, jednak zbroju volumena sastojaka prije miješanja, zbog pojave koju zovemo kontrakcija volumena, a o kojoj sam pisao ovdje.

Ipak, da si pojednostavnimo život, za potrebe rješavanja ovog zadatka tu ćemo pojavu zanemariti, tj. pretpostavit ćemo se da je volumen smjese jednak zbroju volumena sastojaka prije miješanja. U tom se slučaju volumen smjese može izračunati dijeljenjem volumena sastojka s volumnim udjelom sastojka:

Vuk. = VA : φA = 25 mL : 0,12 = 208,33 mL

Znači, volumen smjese je 208,33 mL.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr