Drugi pokus je bio taj da smo u mlijeko sipali kapljice dviju razlicitih boja, te ih dodirnuli deterdzentom, a one su se razdvojile. Postoji li tu nekakva veza s adhezijom, tj. kako objasniti sto je tomu uzrok (osim da deterdzent smanjuje povrinsku napetost)

Ime i prezime: Larisa larapaic@hotmail.com

Kako u prethodnom tvom pitanju, tako je i ovdje jedan fenomen dostatan da se objasni viđeno, s tim da mi opet nije posve jasno kako je taj pokus izgledao. Deterdžent će stvarno smanjiti površinsku napetost vode i to će uzrokovati vidljive posljedice na njezinoj površini, ako tamo nešto pluta. Konkretno, širenje deterdženta po površini može pogurnuti sve ostalo što se nalazi na njoj, ako je dovoljno lagano. Zbog toga mislim da u priču ne treba uvoditi adheziju, a možda ni površinsku napetost. Bilo bi zanimljivo vidjeti što se dogodi ako se u vodu kapne otopina soli, ili možda alkohol. A možda bi vrijedilo i kapnuti malo ulja.