Pri kojoj temperaturi dolazi do oksidacije nitroglicerina i sta se u tom trenutku oksidacije desava.

Ime i prezime: Maid Neslanović maid.neslanovic@hotmail.com

Nitroglicerin sadrži više nego dovoljno kisika da ne treba gorjeti, a da bi iza njega svejedno ostali samo dušik, voda i ugljikov dioksid. Ipak, ovdje sam našao podatak da će se zapaliti pri 270 °C. Kako drugi izvori vele da će detonirati, očito taj pokus nije baš najlakše izvesti. Naime, nitroglicerin normalno detonira pri svojem vrelištu, pri 50 °C, a i pri nižim temperaturama (iznad ledišta) štošta (pa i dugo čekanje) može potaknuti detonaciju. Mehanizam razgradnje nije mi poznat, ali vjerojatno se suvisli modeli mogu naći u stručnoj literaturi (u znanstvenim radovima poput ovoga). Tu, doduše, treba imati na umu da vrlo vjerojatno molekule nitroglicerina vrlo brzo prelaze u plazmu ili radikale, budući da detonacija stvara temperature od nekih 5000 °C. Posljedično, kod proučavanja takvih reakcija treba paziti i na stvari poput širenja energije kroz sustav.