Imam zadatak za napravit pokus gdje trebam dodati komadić bakra u 20 mL otopinu sode bikarbone,promatrat nekoliko dana i napisat izvješće o tome,no mislim da mi pokus nije uspio jer se ništa nije desilo.Možete li mi reći do kakvih promjena će doći?

Ime i prezime: Fran franjomarticc@gmail.com

To što se ništa nije dogodilo ne mora značiti da pokus nije uspio. Svrha pokusa, naime, nije da se nešto dogodi (iako je tako daleko zabavnije), nego da se stekne uvid u prirodu nečega (ili nekoga). Tvoj pokus bavi se korozijom bakra, odnosno time što se događa s površinom bakrenih predmeta u različitim uvjetima. Ako se uranjanjem komada bakra u vodenu otopinu natrijevog hidrogenkarbonata nije dogodilo ništa, imaš dobar razlog misliti da se uranjanjem bakra u vodenu otopinu natrijevog hidrogenkarbonata općenito neće dogoditi ništa.
Ipak, ako imaš još vremena, preporučio bih par izmjena ovom pokusu. Za početak, kod praćenja promjena dobro je imati nešto s čime ćeš moći usporediti uzorak na kojemu si vršio pokus. Dakle, uzeti jedan komadić bakra i uroniti ga u vodenu otopinu sode bikarbone, a jedan isti takav ostaviti na suhom. Ako se zbila kakva sitna promjena, mnogo ćeš ju lakše uočiti ako imaš i predmet na kojemu se nije dogodilo ništa. Nadalje, kako spomenuta vodena otopina ima dvije komponente, bilo bi zanimljivo provjeriti i što radi svaka od njih samostalno. To bi značilo da još jedan komadić bakra ide u čistu vodu (možda i destiliranu), jedan u suhu sodu bikarbonu, a možda i jedan u navlaženu. Tako bi se stekla još šira slika o tomu što se (ako išta) zbiva s bakrom kad je izložen vodi ili sodi bikarboni. Zapravo, nadam se da je tvoj nastavnik kemije tako nešto i zamislio, a onda razdijelio zadatak među razredom.