Postovani,mozete li mi pomoci oko ova dva zadatka: 1.Neki spoj se sastoji od C,H,O i N.Analizom sagorijevanja uzorka od 1,35 g nadeno je da se u spoju nalazi 2,20g CO2 i 0,901 g H2O.Kada je analiza uzorka od 0,5 g zavrsila pronadeno je 0,13g N2.Koja je empirijska formula spoja? 2.Za pripremu gnjojiva potrebo je 1l NH4NO3(aq) koncentracije 0,2M razrijediti sa 3l vode.U biljku se dodaje 100ml te dobivene raz.ot. Kolika je kolicina dusikovih atoma koje ce primiti svaka biljka.

Ime i prezime: Irma pcelica_15@hotmail.com

Prvo bih korigirao zadatak. U spoju zasigurno nisu nađeni ugljikov dioksid i voda, jer se radi o produktima oksidacije tog spoja. Ono što spoj sadrži jesu elementi ugljik i vodik te dušik. Tvoj je pak posao mase produkata izgaranja (i one druge analize, koja je dala dušik) podijeliti s njihovim molarnim masama, iz čega ćeš dobiti njihove množine. Kako molekula ugljikovog dioksida sadrži jedan atom ugljika, a molekula vode dva atoma vodika, množina ugljikovog dioksida bit će jednaka množini ugljika u uzorku, dok će množina vodika biti dvostruko veća od množine vode. Omjer množina ugljika i vodika u produktima izgaranja jednaka je brojčanom omjeru ugljika i vodika u spoju, što će reći da sad imaš dio empirijske formule tog spoja. Na isti način izračunat ćeš množinu dušika u drugom uzorku tog spoja. Tu množinu, budući da se radi u uzorku drugačije mase, ne možeš odmah staviti u omjer s ugljikom i vodikom, nego trebaš izračunati kolika bi množina dušika u prvom uzorku odgovarala toj množini iz drugog uzorka (posao je analogan računanju broju krumpira u 135 kg, ako znaš da ih u 50 kg ima 227). Nakon tog preračunavanja moći ćeš dobiti i koliko dušika ima u spoju.
Ako ti ove upute nisu dostatne, upiši u tražilicu "empirijsk" pa ćeš naći gomilu riješenih zadataka na tu temu.

Drugi je zadatak jednostavniji. Prvotnu koncentraciju u drugotnu ćeš preračunati množenjem s 1/(1 + 3) jer je na jednu litru dodano tri litre vode. Množenjem koncentracije s volumenom otopine dodane biljci dobit ćeš množinu amonijevog nitrata koji ona može dobiti (ali vjerojatno neće). Kako formulska jedinka amonijevog nitrata sadrži dva dušikova atoma, množina dušika bit će dvostruko veća.