Zašto je hematit čista tvar? Dakle u ispitnom katalogu iz mature je postavljeno pitanje koja je od navedenih tvari čista tvar i ponuđeni odgovori su bili; nafta,hematit,izvorska voda i planinski zrak. Znam da su općenito čiste tvari homogene, jer ne vidimo njihov sastav i u udžbeniku je pod homogene smjese naveden zrak. Meni sad nije jasno zašto isto tako planinski zrak ne bi bio čista tvar ako je i to homogeno. Možda ja nisam shvatio razliku između čistih tvari i homogene smjese, ali ne razumijem zašto onda u udžbeniku piše da su čiste tvari---> homogene, pa dalje ide podjela na spojeve i elementarne tvari. Srdačno, MG

Ime i prezime: Marko markogobin1404@gmail.com

 


Bojim se da stvarno jesi malo pomiješao (s)tvari. Naime, kad bi i stvarno sve čiste tvari nužno bile homogene, to opet ne bi značilo da su sve homogene tvari čiste tvari. Primjerice, to što svi ljudi imaju glave (barem dok su živi), ne znači i da je sve s glavom čovjek. Svinje, motori i pribadače također imaju dijelove koji se nazivlju glavama, ali to ih ne čini ljudima (iako bi neki od njih za neke svrhe prošli kao takvi).
U slučaju tvarî, homogenost znači da nikakvim optičkim metodama (što će reći gledanjem ili mikroskopom) ne možemo naći različitih sastavnica nekog uzorka, dok kod heterogenih tvari to možemo. Pluta li u vodi komad drveta, dosta se očito radi o heterogenoj smjesi, budući da možemo razlučiti vodu i drvo. Međutim, pluta li u vodi komad leda, sustav je očito heterogen, ali radi se samo o jednoj tvari - vodi. Dakle, homogenost i heterogenost su makroskopska svojstva tvarî.
Čiste tvari i smjese tvarî razlikuju se sastavom. Čiste tvari karakterizira stalan kemijski sastav, dok kod smjesa on može varirati (poseban su slučaj nestehiometrijski spojevi, kod kojih se sastav može mijenjati unutar nekih granica). Primjerice, otapaš li modru galicu u vodi, dobit ćeš vodenu otopinu modre galice. Omjer vode i bakrovog(II) sulfata u toj otopini ovisi samo o tomu koliko si otopio modre galice, osim ako ne pretjeraš pa dobiješ zasićenu otopinu, nakon čega višak modre galice ostane neotopljen. Kako u toj otopini više ne možeš vidjeti kristale modre galice, već samo plavu tekućinu, očito se radi o homogenoj smjesi. Kristali koji zaostanu nakon zasićivanja otopine čine pak cijeli sustav heterogenim, jer možeš vidjeti i tekućinu i kristale.
Ono što će iz takve otopine kristalizirati (npr. zbog isparavanja vode) bit će definiranog sastava: CuSO4(H2O)5. Taj sastav, ovdje izražen kemijskom formulom, tipičan je za modru galicu, a mijenjati se može jedino kemijskim reakcijama, tj. tako da se modra galica prevede u neku drugu tvar. Pomiješaš li npr. modru galicu s hematitom, dobit ćeš heterogenu smjesu jer će se i nakon najžešćeg drobljenja moći zamijetiti plavkaste kristaliće modre galice i crvene komadiće hematita.
Hematit, kao i modru galicu, čistom tvari čini njegov sastav: Fe2O3, odnosno to što se on ne može mijenjati bez zadiranja u narav te tvari. Ne možeš iz hematita izvući pola kisika, a da ti i dalje ostane hematit. Uzmeš li pak smjesu željeza i kisika, nije nikakav problem maknuti kisik (jer je jedno krutina, a drugo plin). Željezo će ostati željezom.
Što se pak tiče zraka, on u načelu jest homogen, ali sadrži dušik, kisik, argon, ugljikov dioksid, vodu i još sijaset manje zastupljenih plinova. Kako uklanjanje nikoje oda tih tvari neće utjecati na ostale, zrak je dosta očito smjesa, a ne čista tvar.

Uglavnom, ono što je ovdje bitno je da tvari mogu biti ili čiste, ili smjese, što ovisi o tomu je li njihov kemijski sastav stalan, te ili homogene ili heterogene, što ovisi o tomu mogu li se u njima zamijetiti raznovrsne sastavnice (bile to različite tvari ili različita agregacijska stanja iste tvari). Također, korisno je na umu imati i to da ta podjela nije savršena te služi u prvom redu za didaktičke svrhe, dok stvarnost znade biti kompliciranijom. Ono što piše u udžbenicima treba pak uvijek uzimati sa zrnom, ako ne i šakom soli.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija