Jedan primjer iz svakodnevnog života egzotermne nespontane reakcije?

Ime i prezime: Larisa pera.prdekala@gmail.com

Ovo je malo zeznutije pitanje od prethodnog koje si postavila. Naime, ako reakcija nije spontana, nećeš ju vidjeti u svakodnevnom životu, osim ako nije sparena s nekom drugom spontanom reakcijom koja ju pogoni. Međutim, nađeš li takav sustav, netko bi ti mogao prigovoriti da je sve skupa svejedno spontano. Stoga mi se najelegantnijim čini izvrnuti svakodnevicu naglavce i uzeti neku spontanu endotermnu reakciju, poput npr. otapanja ureje u vodi. Proces koji je tomu suprotan očito je i nespontan i egzoterman. Ako ćeš se ipak radije držati realne svakodnevice, možda bi moglo proći punjenje baterije. Kako se baterije spontano prazne, reakcija (u baterijama se itekako zbiva kemija) je nespontana (treba joj električna energija da ju pokrene), a iskustvo mi govori da je proces egzoterman.