Poštovani,razgradnjom ulja došlo je do reakcije sa Schiffovim reagensom pri čemu se bezbojna otopina obojila ružičasto i otopinom KMno4 zaluženom s Na2CO3 koja se obezboji.Možete li mi napisati do kojih je reakcija došlo u pokusu? Puno hvala

Ime i prezime: Petra

Schiffov reagens služi dokazivanju aldehidâ, a mehahizam reakcije dovoljno je složen da ga neću ovdje detaljno opisivati (ukratko, u toj se reakciji stvara adukt fuksina, sulfita i aldehida).
Kalijev permanganat je jak oksidans i s njime reagiraju mnoge organske tvari poput npr. alkenâ, aldehidâ ili alkoholâ. S obzirom na to da se radi o ulju, kao glavni kandidat nameću se dvostruke veze, odnosno nezasićene masne kiseline, ali već su prije spomenuti aldehidi, a ne treba smetnuti s uma niti to da se razgradnjom ulja dobije i glicerol, koji spada u alkohole. Jedino što je razmjerno sigurno je da će se permanganatni anioni u lužnatom mediju reducirati do manganovog(IV) oksida.
Uglavnom, pitanju nedostaje kontekst, tako da ne mogu dati puno više informacija. Treba li ti detaljniji odgovor, postavi novo, preciznije pitanje, a ne bi bilo zgorega ni da ga potpišeš.