Poštovani, zanima me sljedeće. Zašto srebrovi halogenidi mijenjaju boju nastalog taloga od bezbojne otopine (slučaj kod AgF ), bijelog taloga (kod AgCl), mliječni žutog taloga (kod AgBr) do žutog taloga (kod AgI) ? Ima li to veze sa ionskim karakterom veza ili je u pitanju nešto treće ? Unaprijed zahvaljujem ;) Lp. Antonio

Ime i prezime: Antonio Magnabosco antoniomagnabosco0307@gmail.com

Nakon oko pola sata kopanja po literaturi (zanimljiviji radovi nalaze se ovdje, ovdje, ovdje i ovdje) ne mogu reći da sam siguran odakle boja srebrovim halogenidima, tako da ostaje logika. Ako se radi o slabo žućkastom obojenju, vrlo vjerojatno to znači da se apsorbira nešto s ultraljubičaste strane spektra, a to pak znači elektronske prijelaze. Porast veličine atoma u pravilu snižava energije tih prijelaza, što bi moglo objasniti zašto su srebrov bromid i srebrov jodid žućkasti odnosno žuti. Međutim, radovi koje sam gore spomenuo spominju ekscitone, koji nastaju dislociranjem elektronâ u krutinama, tako da bi se prije moglo raditi o tomu. Utjecaj veličine atomâ svejedno ostaje isti, tako da je trend svakako posljedicom toga što su kod bromida i jodida anioni veći, negoli kod fluorida i klorida.