Gdje,kada,i u koju svrhu koristimo postupak titracije

Ime i prezime: Melani

Način na koji je pitanje postavljeno upućuje na ovaj odgovor: titraciju izvode adepti crnog umijeća (chemeia) u noćima s petka 13. na subotu 14. (osobito ako je prosinac) u podrumima napuštenih zgrada, kako bi prizvali demone koji su im otkrili tajne pretvorbe i lučenja tvarî.

Nešto manje pjesnički opis rekao bi pak da je titracija svaki postupak u kojemu se količina neke tvari određuje dodatkom poznate količine neke druge tvari koja s njom kvantitativno reagira, obično u prisustvu neke treće tvari koja će uzrokovati vidljivu promjenu kad se utroši sva tvar čiju količinu određujemo. Gdje i kada se to izvodi, manje je bitno, iako se može reći da kemičari preferiraju danje svjetlo i kemijske laboratorije.
Tipičan primjer titracije određivanje je koncentracije kiseline u nekoj otopini, uz neki indikator. U tu se svrhu otopini kiseline prvo doda nekoliko kapi indikatora, a zatim se polako dokapava lužina poznate koncentracije. U času kad je dodano točno onoliko lužine, koliko je dostatno za neutralizaciju kiseline, pH otopine naglo će porasti, što će uzrokovati promjenu boje indikatora. Moment u kojemu se to dogodi zove se točka ekvivalencije. Iz koncentracije i volumena dodane otopine lužine, volumena otopine kiseline i omjera u kojemu one reagiraju može se izračunati koncentracija kiseline. Slično se mogu određivati i koncentracije lužina, kao i raznih drugih tvari.