tlak pare metanola pri 40°C je 3,386 kPa. Ako se u 50g tog alkohola otopi 0,5g neke nehlapljive tvari, koje je relativna molekulska masa 86. izračunaj koliki je tlak para otapala nad otopinom.

Ime i prezime: Antonija Jelavić antonija.jelavic1@hotmail.com

Za rješavanje zadatka trebat će nam Raoultov zakon koji kaže da je tlak para otapala iznad otopine jednak umnošku tlaka para čistog otapala i množinskog udjela otapala (u ovom slučaju metanola) u otopini, dakle:

p = p* ∙ x(CH3OH)

Za izračunavanje množinskog udjela metanola u otopini treba nam množina metanola i množina otopljene tvari.

Množina metanola je:

n(CH3OH) = m(CH3OH) / M(CH3OH)
= 50 g / 32,042 g mol−1 = 1,5605 mol

Množina otopljene tvari (nazovimo je A) iznosi:

n(A) = m(A) / M(A)
= 0,5 g / 86 g mol−1 = 0,0058 mol

Množinski udjel metanola u otopini iznosi:

x(CH3OH) = n(CH3OH) / [n(CH3OH) + n(A)]
= 1,5605 mol / 1,5663 mol = 0,996

Konačno, tlak para iznad otopine iznosit će:

p = 3,386 kPa ∙ 0,996 = 3,372 kPa

Inače, ovaj je zadatak loše postavljen. Naime, količina dodane tvari A veoma je mala, pa će se množinski udjel metanola, a time i tlak para metanola iznad otopine promijeniti tek neznatno, na razini pogreške zaokruživanja. Zadatak bi imao više smisla da je količina dodane tvari za barem red veličine (tj. deset puta) veća.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr