Poštovani, u sklopu kolegija Prirodoslovlje, zadatak mi je napisati neke pokuse sa zrakom koje bih provela s djecom u vrtiću, te ih objasniti kemijski. Molim vas da mi date neke primjere pokusa sa zrakom i objasnite što se u pokusu dogodilo i zašto. Unaprijed zahvaljujem vašem odgovoru!

Ime i prezime: Ana Krmotić ana10krmpotić@gmail.com

 


Da ne razvlačim uvod, tražiš malo previše. Ne toliko jer mi ne bismo mogli tako nešto smisliti, koliko jer time efektivno pokušavaš preskočiti dobar dio vlastitog posla. Nije svrha zadaće da se nešto napravi, već da naučiš kako to samostalno izvesti.

Ono što i mogu i hoću je preporučiti izvore za inspiraciju. U rubrici Kemijski pokusi vjerojatno nećeš naći pokuse sa zrakom prikladne za djecu predškolske dobi, ali barem ćeš steći dojam o tomu što su uopće kemijski pokusi, što su kemijska objašnjenja i koliko su ona primjenjiva za taj uzrast. Ono što bi ti moglo biti zanimljivije je rubrika Kemijski udžbenik, budući da tamo dominiraju nastavni materijali i objašnjenja.

Usput, možeš se pozabaviti i s ovih par pokusa, za koje se nadam da ih možeš i sama objasniti, dok će ti u suprotnom predloženi materijali itekako biti od koristi:

1. Uzmi plastičnu bocu od litre ili dvije. Pokušaj ju pritisnuti kad je zatvorena. Otvori ju, okreni otvor prema nečijem licu i opet pritisni. Što osjeća ta osoba kad pritisneš bocu? Pritisnutu otvorenu bocu zatvori i onda opusti pritisak. Vraća li se zatvorena boca u prvobitan oblik? Zašto? Što se iz ova tri pokusa može zaključiti o zraku?

2. Uzmi plastičnu bocu od litre ili dvije, nalij u nju oko 2 dL hladne vode, zatvori i promućkaj. Promatraj kako se mijenja oblik boce dok mućkaš. Ponovi pokus s vrućom vodom (ali ne toliko da se netko opeče), prvo tako da ju zatvoriš u normalnom obliku, a onda što više pritisnutu. Što se događa sa zrakom kad se hladi ili grije?

3. Zapali svijeću i drži ju u ruci. Stavi ruku iznad plamena, zatim blizu plamena, a onda ispod svijeće? Gdje se osjeća najviše topline? Što se događa sa zrakom kad se zagrije?

4. Zapaljenu svijeću stavi uza zid ili neku svijetlu glatku površinu te ju osvijetli plamenom tako da sjena pada na tu površinu? Što se vidi?

5. U duboki tanjur nalij vode, na nju stavi plutajuću svijeću, zapali svijeću onda ju pokrij visokom čašom. Prati što se događa s plamenom i razinom vode u čaši.

6. Uzmi vrećicu ili balon i stavi na usta, tako da u nju izdahneš, a onda isti zrak opet udahneš. Ponovi nekoliko puta. Kakav je izdahnuti zrak u odnosu na onaj iz okoline?

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija