Pozdrav! Zanima me što određuje koji je element jače redukcijsko sredstvo? Npr. Između aluminija, bakrani cinka, koji je najjači akoji najslabiji reducens?

Ime i prezime: Helena K. 2802helena@gmail.com

 


Elektrokemijsku narav elementa određuje njegov atomski broj. Međutim, kako nije baš trivijalno iz atomskog broja pa preko elektronske konfiguracije i elektronegativnosti procijeniti kako će se koji element ponašati, najmudrije je poslužiti se već izmjerenim podacima. Konkretno, mislim na tablice redukcijskih potencijala, iz kojih je lako očitati koliko je neki element jak oksidans ili reducens. Kako je taj potencijal redukcijski, brojke koje tamo vidiš odnose se na to koliko se lako neka tvar reducira. Što je taj potencijal viši (pozitivniji), to se ta tvar lakše reducira, zbog čega je jači oksidans (ako se ta tvar reducira, nešto se drugo mora oksidirati), a slabiji reducens. Analogno, što je redukcijski potencijal niži, to je tvar slabiji oksidans, a jači reducens. Te su brojke inače relativne, a kao ishodište je odabran vodik, odnosno redukcija protona u vodik. Taj je detalj poprilično praktičan jer znači da će tvari s negativnim redukcijskim potencijalom moći reducirati protone u vodik, odnosno otopiti se u neoksidirajućim kiselinama (ili čak vodi), dok tvari s pozitivnim redukcijskim potencijalom s neoksidirajućim kiselinama ne reagiraju, ali mogu se reducirati ako se kroz otopine njihovih soli provodi vodik.
Znači, sve što trebaš je pogledati u tu tablicu i naći koliki su redukcijski potencijali metalâ koje uspoređuješ. Ako ti kojim slučajem nastavnik brani koristiti se gotovim podacima (što ne smatram osobito poštenim pristupom), donekle si možeš pomoći time da zapamtiš da plemeniti metali općenito imaju pozitivne redukcijske potencijale, dok alkalijski i zemno-alkalijski metali imaju vrlo negativne. U tvojem pak primjeru moguće je prisjetiti se da se aluminij i cink otapaju u neoksidirajućim kiselinama, a bakar ne, što znači da je redukcijski potencijal bakra pozitivan, dok su druga dva negativna. Pored toga, možeš se sjetiti da je cink u elementarnom stanju dobiven daleko prije (a i lakše) od aluminija, iako ga je znatno manje u Zemljinoj kori, iz čega se može naslutiti da ga je lakše reducirati, što znači da mu je redukcijski potencijal viši.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija