Imam pitanje. MOJA profesorica traži da u testu pisem agregatna stanja nekih odredenih elemenata koji daju neki spoj,pa isto tako i stanje toga spoja ali pri normalnim uvjetima. Kako sad glasi pravilo pri sobnoj temperaturi o nemetalima i metalima? I imam primjer: MAGNEZIJEV OKSID

Ime i prezime: Ana

AGREGACIJSKA stanja elemenata pri raznim temperaturama najbolje je tražiti ovdje. Da bi doznala u kojem je agregacijskom stanju neki element pri nekoj temperaturi, trebaš gore desno utipkati tu temperaturu (u kelvinima) ili dovući klizač na tu brojku te pogledati kako se oboji kućica sa simbolom tog elementa (crno za kruto stanje, crveno za tekuće, a plavo za plinovito).
Što se spojeva tiče, njih je malo previše za jednostavnu tablicu, tako da je najbolje otići na englesku Wikipediju, naći članak o tom spoju (za magnezijev oksid vidi ovdje) i u tablici s podacima, koja se nalazi gore desno, pronaći podatke o njegovom talištu (melting point) i vrelištu (boiling point). Nije nemoguće ni da ćeš te podatke naći u vlastitom udžbeniku. Ne znam zašto bi inače dobila takovo pitanje.
Usput, možda ti ne bi bilo zgorega pročitati i OVAJ TEKST.