MOŽETE LI MI IZRAČUNATI RELATIVNU MOLEKULSKU MASU JEDNE MOLEKULE MODRE GALICE

Ime i prezime: ivor lončarić ivor.loncaric@ka.hinet.hr

Prvo jedna napomena. U kristalu modre galice ne postoje zasebne molekule sastav kojih bismo mogli prikazati kao CuSO4·5H2O. Radi se zapravo o formulskoj jedinki. No bez obzira je li riječ o molekuli ili formulskoj jedinki, vrijedi isto.
Pogledaj i ovaj prijašnji odgovor s e-škole:

Mjerna jedinica mase koja se koristi u svijetu tako malih (i laganih) stvorenja kao što su atomi je unificirana atomska jedinica mase koja je definirana kao dvanaestina mase atoma izotopa ugljika 12 (12C). Njena oznaka je u, a približno je jednaka 1,6605 · 10-27 kg:
u = 1/12 m(12C) ≈ 1,660 5402 · 10-27 kg

Relativna atomska masa (Ar) je masa nekog atoma izražena u tim jedinicama. Dakle (E je oznaka za bilo koji atom):
Ar = m(E) / u
Isto vrijedi za molekule, odnosno za sve jedinke sačinjene od atoma. Relativna molekulska masa (ovaj put je s M označena zamišljena molekula):
Mr = m(M) / u
Relativna molekulska masa prema tome jednaka je zbroju relativnih atomskih masa atoma od kojih se sastoji pa će Mr modre galice biti:
Mr( CuSO4·5H2O) = Ar(Cu) + Ar(S) + 9Ar(O) + 10Ar(H)

Postavlja se pitanje kolike su relativne atomske mase. One su ispisane u svakom periodičnom sustavu elemenata zajedno sa simbolima tih elemenata. Tako je relativna atomska masa kisika 15,9994 (češće samo16,00).
Ali tvoje je pitanje u vezi s relativnom molekulskom masom jedne molekule, a tu ima jedan problem. Naime, vrlo rijetko svi atomi nekog elementa u prirodi pripadaju jednom izotopu. Npr. kisik (koji je spomenut u onom starijem odgovoru) ima tri izotopa, a svaki ima različitu relativnu atomsku masu:
Ar(16O) = 15,994 914 6223
Ar(17O) = 16,999 131 50
Ar(18O) = 17,999 1604
Srednja vrijednost Ar je dogovorena standardna relativna atomska masa (15,9994). Stvarni izotopski sastav varira pa s njime i srednja Ar, ali se ta varijacija u velikoj većini slučajeva može zanemariti.

Relativna molekulska masa nekog spoja će tada biti izračunata iz standardnih relativnih atomskih masa u periodičnom sustavu. Međutim, ako pitaš za jednu molekulu, onda se ne može tako jednostavno odgovoriti. Mr neke posebne molekule možeš izračunati samo ako znaš koji su izotopi u njenom sastavu. Npr. molekula kisika O2. U njoj mogu doći u kombinaciji bilo koji od tri izotopa pa možemo imati:

Nadam se da će ti ovo pomoći da sam odgovoriš na svoje pitanje.

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr