Kako odrediti međudjelovanje između čestica u disocijaciji klora na atome klora i isparavanju vode

Ime i prezime: Zdeslav strika Zdess17@gmail.com

Ako je pitanje o tomu koje se međučestične veze kidaju u spomenutim procesima, onda ne bi trebalo biti teško odgovoriti. Kod disocijacije molekule klora na atome očito se kida veza između dvaju atoma te molekule. Ta je veza klasičan primjer kovalente veze.
Kod isparavanja vode kidaju se pak veze između molekula vode. Kraj prethodne rečenice daje naslutiti kako se zovu te veze: međumolekulske veze. Traži li se precizniji odgovor, treba se pozabaviti time kakve sve međumolekulske veze postoje. Temeljna podjela međumolekulskih veza je na disperzijske i polarne. Disperzijske su veze prisutne među svim česticama koje se nađu u bliskom kontaktu, dok za polarne očito mora nešto biti polarno. K tomu, među polarnim međumolekulskim vezama vrijedi spomenuti posebne tipove poput halogenskih ili vodikovih veza. Molekule vode jesu polarne, tako da uz disperzijske sile među njima postoje i one polarne. Preciznije, molekule vode povezane su arhetipskim primjerom vodikovih veza.

Ako se pitanje odnosi na nešto drugo, javi se opet, s jasnijim pitanjem, a ako sam gore spomenuo pojmove koji su ti nepoznati, utipkaj u tražilicu izraze poput "kovalentn" ili "međumolekulsk", što bi te trebalo dovesti do pregršti starijih odgovora na isto takva pitanja o međuatomskim i međumolekulskim vezama.