Sta je soda bez aluminija i zasta se koristi

Ime i prezime: Smakic esad

Ukratko, soda ne sadrži aluminij, a ako netko prodaje "sodu bez aluminija", radi se o marketinškom triku, slično kao kad netko prodaje banane bez glutena ili sol koja nije genski modificirana.

A sad na podulju priču. Sode su zapravo barem tri: kaustična soda, kristalna soda i soda bikarbona. Kaustična soda je natrijev hidroksid, kristalna natrijev karbonat dodekahidrat, a soda bikarbona natrijev hidrogenkarbonat odnosno natrijev bikarbonat. Upravo ova zadnja najvjerojatnije je soda iz tvog pitanja. Naime, soda bikarbona koristi se u kućanstvu kao sredstvo protiv žgaravice te za podizanje tijesta (jer u reakciji s kiselinama oslobađa ugljikov dioksid), moguće za još ponešto. Međutim, češće od sode tijestima se dodaje prašak za pecivo. Prašak za pecivo također sadrži sodu bikarbonu, ali i neku kiselinu koja će osigurati oslobađanje ugljikovog dioksida i onda kada tijesto ne bude dovoljno kiselo (tj. kad mu nije dodana npr. sirutka ili koji već kiseli dodatak hrani). Kako je prašak za pecivo krutina, očito to mora biti i kiselina koju sadrži, zbog čega se često koriste i kisele soli poput kalcijevog dihidrogenfosfata ili natrijevog aluminijevog sulfata.
Tu u priču konačno upada i aluminij. Ali zašto baš aluminij? Za to se moramo maknuti iz kućanstva i otići u medicinu. Naime, aluminij je jedna od tvari za koje postoji sumnja da bi mogle uzrokovati Alzheimerov sindrom. Ta se sumnja zapravo svodi na jedno istraživanje od prije par godina, u kojemu su u plakovima u mozgovima oboljelih od Alzheimerovog sindroma pronađeni tragovi aluminija, pri čemu nije bilo jasno je li aluminij tamo završio zbog bolesti, ili ju je baš on uzrokovao. Druga istraživanja nisu našla nikakve veze između aluminija i te bolesti, tako da se, barem ako se pita znanost, u ovom času može reći da aluminij ne uzrokuje Alzheimerov sindrom.
Međutim, plaha ljudska narav sumnje lako pretvara u strah, a oportunistička ljudska narav strahove još lakše pretvara u profit. Zbog toga se vrlo brzo po pojavi sumnje u vezu aluminija i Alzheimerovog sindroma pojavila i paranoja oko aluminija, a s njom i proizvodi "bez aluminija" pa tako i soda bez aluminija.