Pozdrav, u skoli smo radili pokus: Određivanje vrelišta destilirane vode, destilirane vode + 1 žličica soli, destilirana voda + 2 žličice soli (ne zove se tako ali neznam kako drugačije da postavim)...Molila bih Vas da mi objasnite taj pokus jer mi nije baš sjeo, a trebam napraviti referat iz njega...Molila bih Vas da mi ga malo bolje objasnite jer naša profesorica u SŠ nije imala vremena jer je zvonilo, a zadala nam je zadatak da napišemo referat, Puno Vam hvala.. :) I nadam se da Vam ne smetam :) :)

Ime i prezime: Ema Mačak macak.ema2@gmail.com

Prema podacima koje si navela, mogu pretpostaviti da se radilo o pokusu koji je trebao ilustrirati kako vrelište otapala (u ovom slučaju vode) ovisi o koncentraciji otopljenih tvari (u ovom slučaju kuhinjske soli). Dakle, najprije ste plamenikom ili električnom grijalicom zagrijali čašu (ili općenito nekakvu posudu) u kojoj se nalazila čista, destilirana voda, i u kojoj je bio uronjen termometar, i s grijanjem ste nastavili sve dok voda nije provrela, pa ste očitali temperaturu i u bilježnicu zapisali: "Čista voda vrije pri __ °C". Zatim ste posudu u kojoj se nalazila voda odmaknuli od grijala, dodali žličicu soli, promiješali sadržaj posude sve dok se sol nije otopila, pa tako nastalu vodenu otopinu kuhinjske soli ponovno zagrijali do vrenja, očitali temperaturu i zapisali: "Voda u kojoj je otopljena žličica soli vrije pri __ °C". Nakon toga ste postupak ponovili i treći puta, dodavši još jednu žličicu soli, i tako došli do trećeg opažanja: "Voda u kojoj su otopljene dvije žličice soli vrije pri __ °C".

Tvoj je zadatak da iz tih triju vrijednosti temperature koje ste očitali, koje je nastavnica sasvim sigurno više puta glasno izgovorila i uputila vas da ih upišete u bilježnicu, zaključiš kako vrelište otapala ovisi o koncentraciji otopljene tvari. Znači, ako bi npr. sve tri vrijednosti bile iste, onda bi zaključak tvoga referata glasio: "Vrelište otapala ne ovisi o koncentraciji otopljene tvari". Ako bi povećanjem koncentracije otopljene tvari vrelište otopine raslo, onda bi tvoj zaključak glasio "Što je veća koncentracija otopljene tvari, to je veće vrelište otopine". A ako je pokus pokazao da porastom koncentracije soli u vodi vrelište pada, onda ćeš napisati upravo to, da što je veća koncnentracija, to je niže vrelište. Koja je od tih triju mogućnosti ispravna, ja ti neću reći jer je to tvoj zadatak.

Znači, ključna stvar je da u svojoj bilježnici moraš imati zapisane te tri vrijednosti temperature. Ako ih nemaš, nazovi nekoga od svojih kolega, valjda je netko u razredu zapisao taj ključni podatak zbog kojega se cijeli pokus i izvodio, pa kada jednom imaš zapisana ta tri broja, onda će biti trivijalno jednostavno napisati domaću zadaću.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr