Molim Vas za što detaljniji odgovor za imenovanje ovih spojeva: 1:Koji je točan naziv polimera: vinil-acetat-eten ili eten-vinil -acetat ,naziv koji se navodi u opisu u jednom tekstu a ima veze s mirisom knjige je vinil- acetat-etilen. Poštivajući pravila IUPAC nomeklature nije mi posve jasno kako izvesti točan naziv spoja. Što i u kojim se primjerima monomer piše u zagradi? Pitam iz razloga jer čitam različita tumačenja-nešto po starom nešto po novom. 2.Može li se za lignin izvesti formula. Pozdrav!

Ime i prezime: Gordana Ljubej gordana.ljubej1@gmail.com

Pretpostavljam da se pitanje odnosi na polimer etena i vinilnog acetata. Slijede li se pravila IUPAC-a, njegovo će ime biti poli(eten-co-vinil-acetat) ili poli(vinil-acetat-co-eten). Općenito, monomer(i) će ići u zagrade kad god bi ime bez njih bilo dvosmisleno ili besmisleno. Primjerice, polieten ili polistiren zagrada ne trebaju, dok već poli(vinil-acetat) bez zagrada može djelovati zbunjujuće. Detaljan tekst o nomenklaturi polimerâ može se naći u članku u Kemiji u industriji (za slučaj da poveznica odapne, literaturni navod je: V. Jarm: Uvod u nomenklaturu (imenje) polimera, Kem. Ind. 60 (4) 201–215 (2011)).

Lignin je klasa biljnih polimera razgranatih struktura (uključujući tu i makrocikličke segmente), građenih uglavnom od polifenolnih i ((poli)hidroksi)alkilnih skupina. Kako se te strukture nisu strogo definirane, a razlikuju se i između (biljnih) vrsti, neku opću formulu nema puno smisla izvoditi.