Izračunaj: a) relativnu molekulsku masu amonijevog bikromata, (NH4)2Cr2O7 b) masu jedne formulske jedinke amonijevog bikromata c) masu pet formulskih jedinki amonijevog bikromata

Ime i prezime: rene tuđek rene.tudek@gmail.com

Relativna molekulska masa neke tvari računa se tako da se zbroje relativne atomske mase svih atoma koji čine formulsku jedinku te tvari. Primjerice, relativna molekulska masa bijelog fosfora, P4, jednaka je četverostrukoj relativnoj atomskoj masi fosfora jer molekula bijelog fosfora sadrži četiri atoma fosfora:

Mr(P4) = 4·Ar(P)

Relativna molekulska masa amonijaka, NH3, jednaka je pak zbroju relativne atomske mase dušika i trostruke relativne atomske mase vodika jer je molekula amonijaka građena od jednog atoma vodika i tri atoma vodika:

Mr(NH3) = Ar(N) + 3·Ar(H)

Masa formulske jedinke neke tvari računa se tako da se relativna molekulska masa te tvari pomnoži unificiranom atomskom jedinicom mase:

mf(X) = Mr(X)·u

pri čemu je:

u = 1,6605·10− 24 g

Masa nekoliko komada nečega jednaka je umnošku mase jednog komada i broja tih komada. Primjerice, ako je masa jedne bilježnice 80 g, masa šest bilježnica bit će jednaka 6 · 80 g = 480 g.