Koja je konkretna uloga octene kiseline i etanola u sintezi natrijevog heksanitrokobaltata(III)? Hvala unaprijed!

Ime i prezime: Leon Bilić leon.bilic@yahoo.com

Idealno je otapalo ono koje ne škodi reakciji ili ju čak potiče (moguće i kao sureaktant), dobro otapa polazne materijale i moguće nusprodukte, dok produkti talože ili kristaliziraju. Natrijev heksanitrokobaltat(III) topljiv je u vodi, tako da svakako treba neko drugo otapalo, e kako bi produkt iskristalizirao. Također, bitno je da otopina bude kisela, jer bi u lužnatoj ili neutralnoj mogao nastati kobaltov(III) hidroksid i onečistiti produkt. Ako postoji još koji bitan detalj, najbolje je pitati nekoga tko već godinama drži praktikum na kojemu se ta sinteza izvodi.
Inače, nije uvijek trivijalno pogoditi zašto se za određene reakcije koriste baš određene tvari. Optimizacije sinteza počesto se rade "po osjećaju", ili se jednostavno isproba sve što je dostupno i onda odaberu oni reaktanti i otapala koji će najbolje zadovoljiti svrhu reakcije (akademsku, industrijsku ili nastavnu).