Trebala bi mi pomoć oko ova dva zadatka(nemam ideju kako doći do rjesenja): 1. Mineral sfalerit je homogena smjesa FeS i ZnS. Koliki je maseni udio ZnS, a koliki maseni udio FeS ako je maseni udio sumpora u mineralu W=0.3402 ? 2.Pomiješano je 25g NaCl s CaCl2 i Na2SO4. U dobivenoj smjesi omjer broja atoma natrija i klora je N(Na):N(Cl)=4:3, a omjer broja atoma klora i sumpora N(Cl):N(S)=3:1. Kolika je masa smjese.

Ime i prezime: ivan matic math.easytrick4@gmail.com

U prvom zadatku nepoznanice su maseni udjeli dvaju sulfida. Ono što pak znaš, odnosno dvije jednadžbe koje se mogu postaviti, prvo je činjenica da je zbroj njihovih masenih udjela u mineralu 1, budući da su oni jedini njegovi sastojci:

w(FeS) + w(ZnS) = 1

Druga informacija dolazi iz zadatka, a govori o ukupnom masenom udjelu sumpora:

w(S, sfalerit) = 0,3402

Taj se maseni udio može izraziti pomoću masenih udjela sumpora u metalnim sulfidima i masenih udjela tih sulfida u sfaleritu:

w(S, sfalerit) = w(S, FeS)·w(FeS) + w(S, ZnS)·w(ZnS)

Kako se maseni udio elementa u spoju lako može izračunati pomoću relativnih atomskih masa i formule spoja, jedine dvije nepoznanice u ovoj jednadžbi opet su maseni udjeli dvaju sulfida. Ono što preostaje klasično je rješavanje sustavâ dviju jednadžbi s dvjema nepoznanicama.

Drugi zadatak traži pak malo igranja s množinama i omjerima, a također i sustave jednadžbi. Nepoznanice su opet dvije, konkretno mase kalcijevog klorida i natrijevog sulfata, dok su informacije koje imaš sad nešto zakučastije. Brojevne omjere odmah možeš prevesti u množinske:

N(Na):N(Cl) = n(Na):n(Cl) = 4:3

N(Cl):N(S) = n(Cl):n(S) = 3:1

a množine elemenata izraziti pomoću množina spojeva u smjesi:

n(Na) = n(NaCl) + 2·n(Na2SO4)

n(Cl) = n(NaCl) + 2·n(CaCl2)

n(S) = n(Na2SO4)

Kad to ubaciš u početne omjere, dobiješ dvije jednadžbe u kojima imaš dvije nepoznanice, množine kalcijevog klorida i natrijevog sulfata, dok množinu natrijevog klorida možeš izračunati iz njegove mase:

(n(NaCl) + 2·n(Na2SO4)):(n(NaCl) + 2·n(CaCl2)) = 4:3

(n(NaCl) + 2·n(CaCl2)):n(Na2SO4) = 3:1

Rješavanjem tog sustava jednadžbi dobit ćeš množine dviju soli, iz kojih je lako dobiti njihove mase, nakon čega preostaje još samo pozbrajati tri mase.

Inače, sjećam se da mi je ovaj tip zadataka u nekom času predstavljao problem, ali nakon što sam ih riješio nekoliko te prepoznao njihovu matematičku bit, postali su tek umjerenim naporom, a i to samo zbog raspisivanja. Zbog toga bih, ako slutiš da ćeš imati posla s još takovih zadataka, preporučio da ne staneš na ovima. Nešto sličnog materijala dobivali smo već i na E-školi, od čega bih preporučio pogledati npr. ovaj, ovaj, ovaj, ovaj, ovaj ili ovaj. Upišeš li u tražilicu izraze poput "nepoznanic" ili "dvjema", vjerojatno ćeš ih naći još.