Dobar dan, možete li mi objasniti zašto je u Stehiometriji,zadatak 4.11.reakcija vodikova peroksida i Kalijeva permanganata u lužnatoj sredini riješena kao redoks u kiseloj sredini??? zahvaljujem lp

Ime i prezime: ljiljana medved ljiljana.medved05@gmail.com

Počet ću od toga da doma imam četvrto izdanje Stehiometrije, iz 1974. Zadatak 4.11. ima deset podzadataka, od kojih tvojem opisu odgovara samo podzadatak 4.11. j):

H2O2 + KMnO4

Predloženo rješenje glasi pak:

3 H2O2 + 2 KMnO4 → 2 MnO2 + 2 KOH + 3 O2 + 2 H2O

U samom podzadatku implicirana je neutralna sredina (inače bi među reaktantima bila i nekakva kiselina ili lužina), a takvo je i rješenje (jer nije ništa dopisano reaktantima). Ostali podzadaci svi odreda imaju zadanu kiselu sredinu, a takva su im i rješenja, što može zbuniti, ali samo zbuniti. Nisam siguran jesu li ti zadaci i rješenja ostali isti i u kasnijim izdanjima Stehiometrije, tako da mogu samo reći da je ono što sam vidio u redu. Ako je u tvojem izdanju nešto drugo, javi se opet, ali u pitanju napiši i kako točno izgledaju zadatak i rješenje. Naime, čak i da napišeš koje izdanje neke zbirke zadataka imaš, nije nužno da ćemo i mi imati identično izdanje, a možda nam ta knjiga uopće nije pri ruci.