Pozdrav! Imam pitanje u vezi nomenklature cikloalkana. Naime, u jednom udžbeniku piše pravilo da ako cikloalkanski prsten ima 2 supstituenta,brojanje započinje s onim supstitutentom čije ime prije dolazi po abecedi.Prema tome, spoj bi se zvao 1-etil-2,5-dimetilcikloheksan, ali kada bi se određivalo prema pravilu da supstituenti imaju što manji broj, spoj bi se zvao 2-etil-1,3-dimetilcikloheksan. Zanima me koje je pravilo ispravnije.

Ime i prezime: Mirta Peček mirta.pec@gmail.com

Oba su pravila ispravna. Stvar je u tome da se najprije primjenjuje pravilo da se osnovni cikloalkan numerira tako da supstituenti dobiju što je moguće manje brojeve, a tek ako primjenom toga pravila dolazimo do dviju (ili više) mogućnosti, onda kao dodatni kriterij primjenjujemo pravilo da supstituent čije ime po abecedi dolazi prije dobije manji broj.

Ispravno ime strukture koju možemo sastaviti na temelju imena 1-etil-2,5-dimetilcikloheksan glasi 2-etil-1,4-dimetilcikloheksan (a ne 2-etil-1,3-dimetilcikloheksan – to je također ispravno ime, ali drugog spoja, različitog od prethodno navedenog).

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr