Poštovani, imate li kakvih spoznaja: Već neko dulje vrijeme kolege i ja ne uspjevamo pronaći indikator (ili boju - pigment, ako indikator ne bi mogao biti stabilan) koji bi izrazito lužnate otopine (pH=14) obojao zelenom bojom. Pokušali smo u 1L 5%-tne NaOH otopiti 1g bromtimol plavo (BTP) i 0,6g MC (metilno-crvenilo), budući je prvi plav u alkalnom, a metil crveno žut u alkalnom. Otopina je svega nekoliko dana bila zelena, nakon toga se posve obezbojila. Možete mi odgovoriti koliko dugo su boje indikatora inače stabilne i postojane uopće u otopinama? Koliko dugo u ovako jako lužnatim otopinama? Ako se sa indikatorima ne bi mogla postići obojenja, kakve bi onda boje (pigmenti) uopće mogle doći u obzir?? Velika, velika hvala na bilo kakvom savjetu, odgovoru, informaciji. Pozdrav.

Ime i prezime: Antonio Petrić toni.petric01@gmail.com

Ovako napamet nije mi poznat nijedan indikator koji bi zadovoljavao ove uvjete, a ni wikipedijski članak ne djeluje obećavajuće. Kako nisi opisao uvjete u kojima se otopine imaju čuvati, a niti čemu bi imale služiti, mogu dati samo nekoliko općenitih ideja. Kombinacija plavog i žutog indikatora možda je i najbolje što se moglo naći, a eventualno bi se moglo otopine degazirati i držati podalje od zraka, tako da se uspori oksidacija, za koju slutim da bi mogla biti glavni uzrok nestanka boje.
Ako je dovoljno da otopina ostane obojena zeleno, porazmislio bih i o kalijevom manganatu (lako se dobije prženjem kalijevog permanganata) i kromovim(III) kompleksima. Manganatni je anion stabilan u lužnatim otopinama, dok zakiseljavanjem disproporcionira na permanganat i manganov dioksid. Krom u oksidacijskom stanju (III) općenito daje mnoštvo zelenih kompleksa, tako da se isplati spraviti neku njegovu sol s kakvom organskom kiselinom te ju otopiti u lužini. Ili možda čak krenuti od anorganskih soli ili hidroksida, budući da je krom u oksidacijskom stanju (III) sasvim lijepo amfoteran.