Specifični toplinski kapacitet vode je 4.18 J/g/K a) izračunaj molarni toplinski kapacitet b) Molarni toplinski kapacitet vodene pare je 36.4 J/molK. Izračunaj specificni toplinski kapacitet. Jednostavno neznam započeti zadatak.. Ako može sto prije neki postupak :) Hvala unaprijed!

Ime i prezime: Lucija lucija.kresic0@gmail.com

Specifični toplinski kapacitet govori koliku će promjenu temperature izazvati unos topline po jedinici mase neke tvari:

c(X) = Q/(m(X)·ΔT)

Molarni pak toplinski kapacitet govori koliku će promjenu temperature izazvati unos topline po jedinci množine neke tvari:

cm(X) = Q/(n(X)·ΔT)

Da bi preračunala jedan u drugi, možeš si pomoći s te dvije definicije, budući da imaju po dva zajednička elementa koja možeš izdvojiti:

c(X) = Q/(m(X)·ΔT)

c(X)·m(X) = QT

i slično:

cm(X)·n(X) = QT

Kako su desne strane jednadžbi sad jednake, očito isto vrijedi i za lijeve:

c(X)·m(X) = cm(X)·n(X)

cm(X)/c(X) = m(X)/n(X) = Mr(X)

Znači, omjer molarnog i specifičnog toplinskog kapaciteta neke tvari jednak je molarnoj masi te tvari. Ta bi ti informacija trebala biti dostatna da preračunaš jedan u drugi i tako riješiš zadatak.