Možete li molim vas objasniti razlike između kromatografija, koji nosači postoje za koje vrste te na kojoj podlozi? Unaprijed hvala. - Matea

Ime i prezime: Matea Radić matea.r75@gmail.com

 


Kromatografija je svaka analitička metoda kod koje se smjese tvarî razdvajaju temeljem njihove razdiobe između dvije faze, od kojih je jedna stacionarna, a druga mobilna tj. kreće se kroz prvu. Ovisno o tomu kakve su te dvije faze te o konkretnom načinu na koji se razdvajanje izvodi, postoji više različitih vrsta kromatografije. Ako je stacionarna faza kruta, a mobilna tekuća, imamo tekućinsku kromatografiju. Ako je pak mobilna faza plin, a stacionarna krutina ili tekućina, radi se o plinskoj kromatografiji.
Dva osnovna tipa tekućinske kromatografije su tankoslojna kromatografija i kromatografija na stupcu. Kod tankoslojne kromatografije stacionarna faza čini tanak sloj, obično na aluminijskoj ili staklenoj podlozi, a mobilna se faza kroz nju kreće djelovanjem kapilarnih sila, obično tako da se pločica s nanesenim uzorkom jednim krajem uroni u mobilnu fazu (eluens). Kod kromatografije na stupcu stacionarna je faza smještena u cijev (kromatografsku kolonu) kroz koju protječe tekuća faza. Klasične stacionarne faze za tekućinsku kromatografiju su silicijev i aluminijev dioksid, dok se kao mobilna faza koriste razna organska otapala te voda.
Dok se tankoslojna kromatografija tipično koristi za brzu analizu smjesa (obično reakcijskih), kromatografija na stupcu češće se koristi u pročišćavanju spojeva (opet počesto iz reakcijskih smjesa). Poseban slučaj kromatografije na stupcu je HPLC (high performance liquid chromatography; visokoučinkovita tekućinska kromatografija). Kod nje se koriste posebne kolone, s unaprijed ubačenom i stisnutom stacionarnom fazom, dok se mobilna faza kroz kolone provodi pod povišenim tlakom, čime se skraćuje vrijeme analize i povećava moć razdvajanja. HPLC se koristi kako za analize smjesa, tako i za pročišćavanje tvarî.
Kod plinske kromatografije kao stacionarna faza koriste se organski polimeri ili tekućine viših vrelišta, dok su tipične mobilne faze dušik, helij i vodik. U pravilu se tom metodom smjese samo analiziraju, budući da se radi s vrlo malim količinama tvari.

Ovo bi trebale biti osnovne informacije o kromatografiji. Tematika je inače ogromna, tako da se javi ako primijetiš da sam preskočio nešto bitno.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija