Možete li mi reći nešto u najviše četiri rečenice o kristalizaciji?

Ime i prezime: Marko Bukna markobukna@yahoo.com

Prvo o taloženju (taloženje = precipitacija) - pod taloženjem se obično podrazumijeva nastajanje čvrste faze, bilo kristalne, bilo amorfne, iz otopine ili taljevine. U širem smislu (ali se u tom značenju mnogo rjeđe koristi) taloženje je bilo kakvo izdvajanje nove faze iz homogenog sustava (npr. vrijenje tekućina, izdvajanje otopljenih plinova iz tekućih otopina, kondenzacija). Kristalizacija kao formiranje kristalne faze iz taline, otopine, amorfne čvrste tvari ili pare, je uži pojam od taloženja.
Ne znam što si očekivao u četiri rečenice. Ovaj tekst je više definicija kristalizacije, a četiri rečenice bi s gimnazijskim znanjem morao sam sastaviti. Priložit ću i jednu sliku - shemu (po A. E. Nielsenu) mogućih procesa i faza u taloženju, odnosno kristalizaciji, između prezasićene otopine (vodene ili bilo koje druge) i konačne ravnoteže. Ako te zanima neki pojedini proces...

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr