1)mehanizmi haloformnih i jodoformnih reakcija? 2)Fellingov i Tollensov reagens!? Hvala!

Ime i prezime: Vedrana Perišin perisin@zamir.net

Mehanizam haloform reakcije opisuje prikazana shema mehanizma jodoform reakcije (Slike 1. i 2.).

Slika 1. Mehanizam jodoform reakcije 1. U prvom koraku jaka baza oduzima kiseli metilni hidron s molekule metil ketona i na taj način stvara enolatni ion. U drugom koraku nastali enolat, kao nukleofil, napada molekulu halogena te nastaje C-I veza. Nakon toga ovaj se ciklus ponovi još dva puta (pogledaj i Sliku 2.).

Slika 2. Nakon što je sukcesivnim jodiranjem nastao CI3 ogranak u molekuli ketona slijedi nukleofilni napad molekule vode na ugljikov atom karbonilne skupine i kidanje veze prema CI3 skupini čemu je posljedica nastajanje karboksilne kiseline i CI3- karbo aniona čijim hidroniranjem nastaje trijodometan.

Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr