Moze li mi netko objasniti kako se pravilno pišu i izjednačavaj kemijske jednadžbe? Kako da napisem molekulsku formulu spoja npr.kalcijevog hidrogen karbonata ako ju neznam napamet.

Ime i prezime: pavao pavao.siltic12@gmail.com

Pisanje i izjednačavanje kemijskih jednadžbi tema je o kojoj smo puno puta opsežno pisali, tako da ću ti preporučiti da klikneš ovdje i slijediš poveznice.

Formule je bitno razumjeti, dok napamet trebaš znati simbole kemijskih elemenata. U slučaju kalcijevog hidrogenkarbonata svakako moraš znati simbole kalcija (Ca), ugljika (C), vodika (H) i kisika (O), a ono što trebaš razumjeti je značenje formule. Ako je ona građena od posvojne zamjenice (kalcijev) i imenice koja završava na -at, -it ili -id (hidrogenkarbonat), radi se o ionskom spoju (soli) građenom od kalcijevih kationa i hidrogenkarbonatnih aniona (-id, doduše, može označavati i molekulske spojeve, dok -at i -it nužno označavaju soli kod kojih anion sadrži više atomâ). Kalcijevi ioni predstavljaju se simbolom kalcija s pripisanim nabojem (Ca2+), s tim da se u molekulskim formulama spojeva naboj ne zapisuje, dok riječ "hidrogenkarbonat" treba opet razumjeti. "Hidrogen-" znači da se radi o kiseloj soli, odnosno da jedan od vodikovih atoma nije odcijepljen (da su ostala dva, pisalo bi "dihidrogen-", a za tri "trihidrogen-"), a "karbonat" da se radi o soli ugljične kiseline (H2CO3). Kako ona ima dva odcjepljiva vodikova atoma, hidrogenkarbonatni anion, s jednim i dalje prikačenim na sebi, imat će formulu HCO3, budući da iza jednog otcijepljenog vodikovog kationa ostane jedan negativan naboj. Kako su kemijski spojevi uvijek električki neutralni, na dvostruko nabijeni kalcijev kation doći će dva hidrogenkarbonatna aniona, tako da će formula te soli biti Ca(HCO3)2. I da, neke ćeš formule ipak morati znati napamet, poput npr. onih za jednostavne anorganske kiseline ili za spojeve koji su poznati pod svojim trivijalnim imenima (voda, amonijak, etanol...)
Inače, kao i kod prethodnog pitanja, opet je arhiva krcata odgovorima na pitanja o pisanju kemijskih formula. Upišeš li u tražilicu "formul", naći ćeš stotine odgovora od kojih slobodno ignoriraj sve one koji imaju brojke u pitanjima, jer se vjerojatno odnose na računske zadatke. Ostatak bi ti pak mogao biti od koristi.