Kako doma mogu dobiti kloroform?Ako nemogu doma kako ga je najednostavnije dobiti?

Ime i prezime: jadran jadranic j.jadran@gmail.com

Prvo što mi pada na pamet je haloformna reakcija. Miješanjem npr. acetona i varikine (kojih ima u slobodnoj prodaji) trebao bi nastati kloroform. Ovdje se nekoliko kemičara-amatera hvali da su to uspješno doma izveli, a napominju i da je bitno smjesu držati hladnom.

Ako ćeš se okušati u sintezi, nadam se da si svjestan da je kloroform otrovan i da vrlo lako hlapi, tako da je nužno s njime raditi na otvorenom ili dobro provjetrenom prostoru. Slično vrijedi i za aceton, ali i za varikinu, budući da iz nje polako hlapi klor. Nadalje, produkt koji će nastati bit će krcat vodom, tako da ga treba sušiti. Na forumu koji sam prije spomenuo predlažu to učiniti kalcijevim kloridom, što nije loša ideja, ali vjerojatno je bolje koristiti (bezvodni) natrijev sulfat ili magnezijev sulfat. Također bih spomenuo da će ti za spremanje produkta trebati staklena boca s čepom koji nije topljiv u kloroformu, kao i to da je najmudrije da ga ne čuvaš predugo, a niti ne praviš puno, budući da u kontaktu s kisikom postupno prelazi u fosgen. Fosgen je, ako ti nije poznato, bio jedan od prvih bojnih otrova.