Pozz...trebala bi cijeli postupak za ovaj zadatak. Zadatak je za majstorski ispit z frizere...a nemogu ga nikako riješiti. Hvala Preracunaj 24%vodikov peroksid u volumni udio! Razrijedi ga vodom na 20volumni% da dobijes 50ml otopine. Primjeni pravilo zvijezde i prikazi omjer mjesanja

Ime i prezime: Romana Galić romanagalic5@gmail.com

 


Volumni udio nekog sastojka definiran je kao omjer volumena tog sastojka i zbroja volumenâ svih sastojaka smjese prije miješanja. On općenito nije identičan volumnoj koncentraciji, koja je jednaka omjeru volumena sastojka i volumena smjese, budući da se miješanjem mijenja gustoća, tako da zbroj volumenâ sastojaka nije jednak volumenu smjese.

U slučaju vodene otopine vodikovog peroksida volumni udio vodikovog peroksida bit će definiran kao:

φ(H2O2) = V(H2O2)/(V(H2O2) + V(H2O))

Taj se izraz može raspisati:

φ(H2O2) = 1/(V(H2O2)/V(H2O2) + V(H2O)/V(H2O2))

= 1/(1 + V(H2O)/V(H2O2))

Omjer:

V(H2O)/V(H2O2)

može se pak, pomoću definicija gustoće:

ρ = m/V

i masenog udjela:

w(X) = m(X)/V(smjesa)

prevesti u:

V(H2O)/V(H2O2) = (m(H2O)/ρ(H2O))/(m(H2O2)/(ρ(H2O2))

= (w(H2O)∙m(otopina)/ρ(H2O))/(w(H2O2)∙m(otopina)/(ρ(H2O2))

= (w(H2O)/ρ(H2O))/(w(H2O2)/(ρ(H2O2))

što se može ubaciti nazad u izraz za volumni udio:

φ(H2O2) = 1/(1 + V(H2O)/V(H2O2))

= 1/(1 + (w(H2O)/ρ(H2O))/(w(H2O2)/(ρ(H2O2)))

= 1/(1 + (w(H2O)∙ρ(H2O2))/(w(H2O2)∙(ρ(H2O)))

= 1/(1 + ((1 − w(H2O2))∙ρ(H2O2))/(w(H2O2)∙(ρ(H2O)))

Maseni udio vodikovog peroksida je zadan, dok gustoće vode i vodikovog peroksida pri 25 °C redom iznose 1,00 g/mL i 1,45 g/mL, tako da pomoću konačnog izraza iz masenog udjela možeš dobiti i volumni.

U drugom dijelu zadatka nalazim dva problema. Prvi je tehničke naravi, a svodi se na to da sam izračunao da masenom udjelu vodikovog peroksida od 24 % odgovara volumni udio od 17,9 %. Takovu otopinu bez antimaterije neće biti moguće razrijediti na onu u kojoj je volumni udio 20 %, a bojim se da niti s antimaterijom to ne bi dobro završilo. Nadalje, kako kod miješanja vode i vodikovog peroksida dolazi do kontrakcije volumena, bez dodatnih informacija (npr. gustoće konačne smjese) nije moguće izračunati točne volumene sastojaka. Ukratko, taj zadatak ne valja, a nisam se još ni dotaknuo tzv. pravila zvijezde. Za to sam pravilo tek načuo iako se već cijelo desetljeće bavim kemijom. Ono malo što o njemu znam je da se radi o mnemotehničkom pravilu za računanje volumenâ kod razređivanja otopina te da se njegov spomen može naći tek u vrlo starim ili zastarjelim nastavnim materijalima, poput npr. skripta za analitičku kemiju tiskanih u prethodnoj nam državi.
Zbog navedenih razloga čini mi se da ti je najmudrije porazgovoriti s onima koji su taj ispit već prije prošli te doznati kako su to postigli. U slučaju da prolazi i razumijevanje kemije, ono što ti predstoji je naučiti postupak koji sam gore opisao, a u nastavku (u nadi da će zadatak biti smisleno postavljen) ili dobaviti i zapamtiti sve relevantne podatke, ili aproksimirati volumen smjese zbrojem volumenâ vode i vodikovog peroksida:

V(otopina) ≈ V(H2O) + V(H2O2)

što ti omogućava približan račun gustoće otopine:

ρ(otopina) = φ(H2O)∙ρ(H2O) + φ(H2O2)∙ρ(H2O2)

ali i jednostavnu formulu za razređivanje:

V1(otopina)∙φ1(H2O2) = V2(otopina)∙φ2(H2O2)

Ako je pak kriterij samo to da napišeš rješenje zadatka u formi kakovu ispitivači očekuju, onda iz etičkih razloga ne bih o tomu što ti je činiti.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija