Ako se vatra gasi vodom zato sto mijenja temperaturu,hoce li onda npr. voda koja je zagrijana na onoliko stupnjeva koliko je i vatra ugasiti vatru ILI NE?

Ime i prezime: Tina Nikolić tinanikolic@gmail.com

Ovisi to o vatri. Ako je to ona "klasična", na zrak, onda bi mogla, s tim da ćeš imati problem s dostavom vode. Naime, temperature vatre u pravilu su daleko više od vrelišta vode, tako da je voda temperature vatre zapravo vodena para. Ipak, ako možeš u vatru usmjeriti mlaz vrele vodene pare, prekinut ćeš dovod kisika pa će vatra ipak ugasnuti. Izuzetak su one vatre u kojima goriva tvar reagira i s vodom. Npr. gorući komad natrija ne možeš ugasiti nikakvom vodom, tek ćeš dobiti nešto blažu reakciju.
Ako pak imaš vatru u kojoj su gorivo i goriva tvar unaprijed pomiješane (npr. raketno gorivo), onda ti tu voda neće pomoći, pa čak ni ona hladna, osim ako gorući sustav vrlo brzo ne raspršiš u njoj.