Zasto se kemikalije tj. profukti dobiveni u pokusima stavljaju u posebnu bocu u skolama? Kako onda nereagiraju medusobno ako se na primjer u bocu ulije dobiveni vodikov peroksid i doda npr. manganov dioksid?

Ime i prezime: Marta Luksemburigički luksem.marta1@gmail.com

Pretpostavit ću prvo da su profukti zapravo produkti, a ne nekakva varijacija na temu profuknjaštva.

Kemikalije upotrebljene u pokusima za nastavu smatraju se kemijskim otpadom te se tako trebaju i tretirati (to što tek rijetki u otpadu vide sirovine d(r)uga je priča). To uključuje i posebne posude u koje se one spremaju, prije nego što ih pokupe za to specijalizirane tvrtke. Što te tvrtke s njima rade, ne znam točno. Znam jedino da se organski otpad spaljuje, a vodene otopine uparuju, tako da ostane samo kruti otpad. Odlaže li se on negdje, ili pak koristi kao sirovina, nije mi poznato.
Što se reakcija tiče, naravno da su moguće. U prisustvu manganovog(IV) oksida vodikov peroksid će se raspasti na vodu i kisik, a ako je otopina jako koncentrirana, dobro začepljen spremnik može eksplodirati. Slično se može dogoditi i ako netko jako dugo drži kakav eter. Oni polako reagiraju s kisikom dajući eksplozivne organske perokside. Zbog toga općenito nije uputno predugo držati boce s kemijskim otpadom, osim možda ako se ne radi o razrijeđenim otopinama pouzdano neopasnih tvari poput modre galice ili natrijevog klorida. Ono malo što znam o nastavi kakva se trenutno izvodi u Hrvatskoj sugerira mi da nema nikakvih stvarnih opasnosti.