Poštovani, zanima me možete li mi objasniti koji je značaj dielektrične konstante? Lijep pozdrav

Ime i prezime: Mila Janjić mila.janjic89@gmail.com

Značaj je subjektivna kategorija, tako da ću radije prvo reći što pojam "relativna permitivnost", koji fizičari danas koriste umjesto dielektrične konstante, znači općenito, a ne nekome. Ona je ukratko broj koji veli koliko će puta električno bolje u nekom materijalu biti slabije nego što bi bilo u vakuumu. Pomnožiš li ju s permitivnošću vakuuma, dobit ćeš apsolutnu permitivnost, fizičku veličinu koja opisuje kako se električno polje ponaša u nekom materijalu.
Što se značaja tiče, dizajn električnih materijala ne ide bez poznavanja njihovih permitivnosti, tako da kompletna elektr(on)ika na neki način ovisi o toj veličini.