Zanima me mozete li mi dati neke primjere elektronske konfiguracije za elemente koji imaj vise elektrona npr.olovo i plutonij te objasniti kako se oni skraceno pišu? I mozete li mi molim vas detaljnije objasniti emisiju i apsorpciju fotona.

Ime i prezime: Pavao Siltic pavao.siltic12@gmail.com

 


Na ovoj stranici možeš naći elektronske konfiguracije svih kemijskih elemenata. Sve što trebaš je kliknuti na simbol elementa i s desne strane članka koji se otvori pogledati gdje piše elektronska konfiguracija. Zapisi koje ćeš naći već jesu skraćeni (osim, jasno, onih za vodik i helij), a primijetit ćeš da se u njima redovito nađu elektroni valentne ljuske te simbol zadnjeg prethodnog plemenitog plina u kutastim zagradama. Također bih preporučio da u tražilicu E-škole upišeš "konfiguracij" i prođeš malo kroz sad već stotinjak odgovora na pitanja o elektronskim konfiguracijama. Neki od njih mogli bi ti biti zanimljivi, ako već ne korisni.

Za drugo pitanje nisam baš siguran što točno želiš znati. Apsorpcijom fotona ono što ga je apsorbiralo prijeći će u višu energijsku razinu, tzv. pobuđeno stanje. To nešto može biti elektron, molekula ili neki njezin dio atomska jezgra ili što već, dok stanje koje se mijenja može biti elektronsko, vibracijsko, rotacijsko ili kakvo već. Što i kako se mijenja ovisi u prvom redu o valnoj duljini fotona, jer je za apsorpciju nužno da foton ima (barem) dovoljno energije da se to stanje promijeni. Ako nema, foton će biti reflektiran (elastično ili neelastično, to ovisi o sustavu s kojim interagira). Što će biti u slučaju viška energije, ovisi o sustavu i višku. Ako se radi o malom višku i elektronskom prijelazu, vjerojatno će se dogoditi i promjena u vibracijskim ili rotacijskim razinama (ili translacijskim), dok kod sitnijih energija može jednostavno ne doći do apsorpcije. Fotoni daleko većih energija vjerojatnije će biti apsorbirani na drugim dijelovim sustava.
Emisija je puno jednostavnija. Kod nje se sustav iz pobuđenog stanja spušta u osnovno, ili neko stanje između, ako ih ima, pri čemu se emitira foton energije jednake razlici između ta dva stanja.
To bi trebale biti osnovne informacije o apsorpciji i emisiji. Ako te je zanimalo nešto drugo, to ćeš onda morati i napisati. Ako te muči sve, onda je pak mudrije za pomoć se obratiti udžbeniku ili nastavniku.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija