Poštovani, imam dva pitanja za vas. Prvo pitanje vezano je za Termogravimetrijsku analizu. Zanima me zašto se mjerenja rade u atmosferi kisika ako se radi se o uzorcima polimera? Drugo pitanje vezano je za akustičku spektroskopiju. Prilikom mjerenja, potrebno je konstantno miješanje tekućine magnetom koji se nalazi u komori. Koja je glavna uloga magneta tijekom mjerenja? Radi li se samo o tome da ne dođe do sedimentacije čestica tijekom mjerenja ili postoji još neki razlog? Pozdrav!

Ime i prezime: Mila Janjić mila.janjic89@gmail.com

 


Hoće li se termogravimetrijska analiza izvoditi na zraku, kisiku ili u inertnoj atmosferi (dušik, argon), ovisi kako o materijalu, tako i o tomu što se želi postići. I spaljivanje i grijanje polimera u inertnoj atmosferi dat će krivulje koje će biti karakteristične za taj materijal, samo što će se u atmosferi kisika promjene vjerojatno događati pri nižim temperaturama (jasno, bit će i drugačije). Uglavnom, konkretan odgovor na to pitanje (tj. je li pozadi brzina procesa, temperatura pri kojemu se zbivaju promjene, karakterističnost krivulja, ili pak cijena plina) najvjerojatnije će znati osoba koja ti drži nastavu, dok ja, ne znajući kontekst, mogu samo nagađati.

Ako pod akustičnom spektroskopijom misliš na ultrazvučnu atenuacijsku spektroskopiju, vjerojatno je svrha miješanja samo to da uzorak ostane što više homogen. Ako misliš na što drugo, molio bih da opišeš metodu ili dadeš puno njezino ime.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija